Zdjęcie
23-03-2016

Spotkanie nt. rewizji wieloletnich ram finansowych UE

W dniu 22 marca 2016 r. Biuro Regionalnego Województwa Śląskiego w Brukseli zorganizowało spotkanie z Janem Olbrychtem, Posłem do Parlamentu Europejskiego, który przedstawił toczące się prace nad rewizją wieloletnich ram finansowych UE (WRF) oraz odniósł się do aktualnej debaty nt. przyszłości polityki spójności. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele polskich biur regionalnych mające swoje siedziby w Brukseli jak i Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej.

Jan Olbrycht, pełniący rolę stałego sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego w sprawie wieloletnich ram finansowych, zajął stanowisko na temat wieloletniego budżetu unijnego i różnego podejścia do jego rewizji. Zaznaczył, iż należy dokonać obowiązkowego przeglądu ram finansowych na lata 2014-2020, o co zabiega Parlament Europejski, a rewizję potraktować jako zmianę na lepsze. Podkreślił także znaczenie „kopert narodowych" na finansowanie polityki spójności, które nawet w przypadku rewizji WRF nie mogą państwom członkowskim zostać zmniejszone.

Ponadto, duże zaniepokojenie w kręgach unijnych wywołuje kwestia tegorocznego referendum w Wielkiej Brytanii oraz ewentualnych konsekwencji w sprawach budżetowych.

„Rok 2017 będzie kluczowy dla wszystkich polityk europejskich, w tym polityki regionalnej, gdyż z jednej strony zakończy się rewizja wieloletnich ram finansowych na lata 2014-2020, a z drugiej Komisja Europejska będzie zobowiązana do przedstawienia pakietu rozporządzeń dotyczących kolejnej perspektywy finansowej po roku 2020" - zaznaczył na zakończenie spotkania Poseł Olbrycht.

Pełnomocnik Marszałka Województwa Śląskiego ds. BRWŚ, Andrzej Szteliga poinformował, że spotkanie z Posłem Olbrychtem zainaugurowało cykl spotkań z posłami do Parlamentu Europejskiego na najważniejsze z punktu widzenia polskich regionów tematy. Kolejne spotkanie zaplanowano na kwiecień br.

Źródło: BRWŚ oraz www.janolbrycht.pl

 

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie


Tematy aktualności: wszystkiez Brukseliz regionu

Wrzesień 2017
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
       
 
Prezydencja maltańska w Radzie Unii Europejskie
Dom Polski Południowej w Brukseli
RPK Politechnika Śląska
Silesia Fast Forward
streszczenie prawodawstwa UE
Śląskie Pozytywna Energia
Invest in Silesia
Cyfrowy System Informacji Turystycznej
Śląskie Centrum Obsługi Inwestora

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli
Rue du Luxembourg, 3, 3rd floor, 1000 Bruksela e-mail: brws.bruksela@silesia-region.pl