Zdjęcie
06-05-2016

Zaproszenie na Kongres Obywatel Senior

Biuro Regionalne Woj. Śląskiego w ramach Domu Polski Południowej serdecznie zaprasza na V Kongres „Obywatel Senior", który odbędzie się w dniach 8-9 maja w ramach Senioraliów w Parku Śląskim w Chorzowie.

 

Będzie tu wszystko to, co dojrzali lubią najbardziej: ćwiczenia z Erwiną Ryś-Ferens, pogaduchy z Jolantą Kwaśniewską, wycieczka z ornitologiem, gra terenowa, marsz z kijkami, warsztaty teatralne, rękodzieła, porady prawne, zdrowotne...  I jeszcze: wykłady, debata, warsztaty dla aktywnych seniorów. V Kongres „Obywatel Senior" to święto seniorów z całego województwa i spoza niego.

Zaczniemy od sztuki. W niedzielę 8 maja o godz. 14 w Parku Śląskim na Dużej Łące wystąpią artyści dojrzali: śpiewacy, aktorzy, tancerze. Potem zapraszamy na warsztaty teatralne, malowanie kongresowego logo.

Sportową część rozpocznie Erwina Ryś-Ferens, panczenistka, medalistka mistrzostw Polski i Europy, olimpijka. Przez 40 minut prowadzić będzie ćwiczenia. Później instruktorka mistrzyń świata Jolanta Fujawa z Klubu Stadion Śląski zaprasza na trening nordic walking.

O zdrowie zadbają w tym roku na kilkunastu stoiskach pracownicy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajmą się m.in. analizą i oceną masy ciała i wzrostu,  poprowadzą konsultacje  dietetyczne, ocenią stan psychiczny, przeprowadzą test wczesnego rozpoznawania depresji, nauczą jak dbać o kręgosłup i powalczyć o płaski brzuch.

O zdrowym jedzeniu i ćwiczeniach dla osób starszych opowie Jolanta Kwaśniewska, była Pierwsza Dama, a dziś prezes Fundacji „Porozumienie bez Barier". Na stoisku będzie podpisywać swoją najnowsza książkę „Jedz zdrowo, ćwicz z głową, żyj szczęśliwie!".

Będą też stoiska z rękodziełem (zrób sobie - pod okiem specjalistki - bransoletkę, broszkę, origami, haft matematyczny), porady (prawo, bezpieczeństwo, emerytury, pomoc społeczna), pasjonujące doświadczenia, treningi z psami, symulator wypadków, wycieczki i gra terenowa po atrakcyjnych miejscach Parku i posiłek na Kartę Seniora, czyli... dowód osobisty dla osoby przynajmniej 60-letniej.

Poniedziałek zaczniemy w Skansenie roboczo: od warsztatów prawnych, dla rad seniorów i dla liderów.  W ramach bloku Gminy Przyjazne Seniorom posłuchamy m.in. gości z Kraju Basków, którzy opowiedzą o projektach dla seniorów, wyników ankiet dotyczących warunków życia seniorów w naszym województwie oraz pomysłów na działania dla seniorów z całej Polski.

O certyfikat Gmina Przyjazna Seniorom starają się w tym roku gminy z całej Polski. Kto dostanie wyróżnienie - okaże się w poniedziałek ok. godz. 14. Gminy pochwaliły się: zaprojektowanym przez seniorów parkiem z szachami, siłownią, torem do gry w boule; bezpłatnymi szczepienia przeciw różnym chorobom; gminną bezpłatna wypożyczalnia sprzętu do rehabilitacji, imprezami, wycieczkami, szkoleniami...

Będzie też naukowo. Seks po sześćdziesiątce - czy skazany jest na emeryturę? O tym opowie prof. Violeta Skrzypulec-Plinta ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w poniedziałek 9 maja o godz. 10.30 w Skansenie. A o tym, czy bakterie chorują, są nieśmiertelne, uprawiają seks - dr Aleksandra Ziembińska-Buczyńska z Politechniki Śląskiej (godz. 16.30).

Wszystkie wydarzenia, atrakcje Kongresu są bezpłatne.

Cały program, wszystkie informacje, formularz zgłoszeniowy na www.obywatelsenior.pl

Dom Polski Południowej w Brukseli,w skład którego wchodzi Biuro Regionalne Województwa Śląskiego jest partnerem wydarzenia.

Źródło:Park ŚląskiTematy aktualności: wszystkiez Brukseliz regionu

Wrzesień 2017
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
       
 
Prezydencja maltańska w Radzie Unii Europejskie
Dom Polski Południowej w Brukseli
RPK Politechnika Śląska
Silesia Fast Forward
streszczenie prawodawstwa UE
Śląskie Pozytywna Energia
Invest in Silesia
Cyfrowy System Informacji Turystycznej
Śląskie Centrum Obsługi Inwestora

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli
Rue du Luxembourg, 3, 3rd floor, 1000 Bruksela e-mail: brws.bruksela@silesia-region.pl