Zdjęcie
10-05-2016

V Kongres „Obywatel Senior”

W dniach 8 i 9 maja 2016 r. w Parku Śląskim w Chorzowie w ramach Senioraliów pod patronatem Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich, odbył się V Kongres „Obywatel Senior”.

Kongres poruszył tematykę współczesnego wizerunku osoby starszej, a także problemów, z jakimi borykają się seniorzy. Dom Polski Południowej w Brukseli był jednym z partnerów wydarzenia. Na jego specjalne zaproszenie - w ramach współpracy między regionami krajów członkowskich UE - na Kongres przybyła także delegacja z Kraju Basków, której wystąpienia ujęto w programie drugiego dnia, w bloku „Gminy Przyjazne Seniorom”. Podobnie jak w poprzednich latach, gminy mogły ubiegać się o certyfikat Gmina Przyjazna Seniorom, który nagradza wysiłki gmin na rzecz poprawy jakości życia starszych mieszkańców.

Pierwszego dnia wydarzenie podzielono na pięć bloków tematycznych: „Senior artysta”, „Senior mistrz”, „Senior na sportowo”, „Jedz zdrowo, prosto i dobrze” i „Zdrowy senior”. W ramach bloku „Senior artysta”, na Dużej Łące w Parku Śląskim, odbył się godzinny koncert, w czasie którego zaprezentowali się dojrzali artyści - śpiewacy, aktorzy, tancerze – na co dzień działający przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w miastach na terenie Województwa Śląskiego. Po koncercie zaproszono uczestników na warsztaty teatralne, w czasie których tworzono żywe obrazy. Odbyło się także malowanie kongresowego logo i warsztaty haftu krzyżykowego pod okiem seniorów z Parkowej Akademii Wolontariatu. Zebrani mogli zrobić sobie także pamiątkowe zdjęcie. W kolejnym bloku, „Senior na sportowo”, przewidziano ćwiczenia sportowe z wybitną panczenistką, medalistką mistrzostw Polski i Europy, Erwiną Ryś-Ferens. Potem instruktorka mistrzyń świata z Klubu Stadion Śląski przeprowadziła trening nordic walking, po którym zorganizowano „Cycle chic”, czyli jazdę na rowerze w eleganckich strojach. W czasie pozostałych bloków do samodzielnego i zdrowego gotowania zachęcała Jolanta Kwaśniewska, prezes fundacji „Porozumienie bez Barier”, a pracownicy Biura Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich, pracownicy socjalni, eksperci z ZUS, policji oraz ratownicy medyczni udzielali rozmaitych porad z zakresu przysługujących osobom starszym świadczeń, a także na temat finansów, pierwszej pomocy i bezpieczeństwa. Oprócz tego zorganizowano także gry terenowe w Parku Śląskim oraz wycieczki w towarzystwie ornitologa, ogrodnika lub przyrodnika. W ramach bloku „Zdrowy senior” można było wykonać podstawowe badania, skorzystać z rad dietetyka, rozwiązać testy oceny stanu psychicznego i wczesnego rozpoznania depresji. Pracownicy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego poprowadzili warsztaty m.in. na temat prawidłowej postawy, samobadania piersi, badań cytologicznych i fizjoterapii uroginekologicznej.

Drugi dzień Kongresu rozpoczął się od serii warsztatów prawnych pod hasłem „Na naukę nigdy nie jest za późno”, tj. „Jak zostać szefem seniorów z okolicy”, „10 przykazań bezpiecznego seniora” i „Dobre rady dla rady seniorów”. W tej części poruszano tematy uczestnictwa seniorów w życiu obywatelskim i publicznym, a także kwestie medyczne. Następnie odbyło się oficjalnie otwarcie, w czasie którego głos zabrali: Aleksandra Skowronek, Wicemarszałek Woj. Śląskiego, która podkreśliła, że Województwu zależy na większej współpracy z gminami ze Śląska, aby była ona pożyteczna dla seniorów, zaproponowała by oferty z poszczególnych gmin były umieszczane również na www.seniorzy.slaskie.pl, następnie Grzegorz Wolnik, Przewodniczący Sejmiku Woj. Śląskiego, dodał: „chciałoby się, aby ten Kongres sprawił, że my politycy przestaniemy działać dla seniorów, a zaczniemy z nimi współpracować”. Natomiast prof. Maria Zrałek, Przewodnicząca Śląskiej Rady ds. Seniorów nawiązując do słów przedmówcy uzupełniła, że podmiotowość seniorów jest fundamentalna dla działania wielu instytucji, w myśl zasady „ nic o nas bez nas”.

Po części powitalnej uczestnicy mogli posłuchać wykładu programowego Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich, na temat prawa seniorów do niezależnego życia i integracji społecznej. Pan Bodnar podkreślił, że w praktyce oznacza to zaangażowanie lokalnego samorządu (władz lokalnych, instytucji, rad seniorów, organizacji społecznych, lokalnych aktywistów, samych seniorów oraz pokoleń ich dzieci, wnuków i prawnuków) w zapewnienie tych praw. Następnie przed zebranymi wystąpił Dariusz Sałajewski, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, mówiąc o projekcie prawa przyjaznego dla seniora. Potem rozpoczął się blok „Gminy Przyjazne Seniorom”, w trakcie którego goście z Kraju Basków przedstawili inicjatywy przyjazne wszystkim grupom wiekowym (age friendly) w ramach realizowanej „Strategii Kraju Basków na rzecz aktywnego starzenia się”. W tej części wystąpili Noemi Ostolaza Arcauz, Dyrektor Gabinetu i Komunikacji, Departamentu ds. Zatrudnienia i Polityki Społecznej Rządu Kraju Basków oraz Emilio Sola, Dyrektor ds. Usług Społecznych, odpowiedzialny za strategię Kraju Basków na rzecz aktywnego starzenia. Wystąpienia spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony uczestników. Do najważniejszych zagadnień poruszonych w czasie ich prezentacji można zaliczyć: problematykę starzenia się społeczeństwa, która jest uniwersalna dla całej Europy, wg statystyk tylko w Kraju Basków w 2050 roku 14% społeczeństwa będą stanowiły osoby powyżej 80 roku życia. W tymże regionie obowiązuje ustawa o świadczeniach społecznych gwarantująca prawo do świadczeń socjalnych, pomoc w miejscu zamieszkania, podejście wspólnotowe w życiu społecznym. Strategia Kraju Basków składa się z następujących obszarów: wyzwania długowieczności, aby jak najdłużej utrzymać aktywność seniorów, również na rynku pracy oraz ich niezależność; teleopieki będącej całodobową szybką możliwością porady medycznej, często wystarczającą; zapobiegania czyli od najmłodszych lat wpajania aktywnego stylu życia. Podstawą w myśleniu o potrzebach seniorów winne być cztery zasady: godność, samodzielność, uczestnictwo, współodpowiedzialność, o czym również wspomniał Rzecznik Praw Obywatelskich.

Po wystąpieniach gości z zagranicy zaprezentowali się: Izabela Damboń-Kandziora w imieniu Romana Kolka, Wicemarszałka Woj. Opolskiego poruszając zaczepnie problem braku polityki senioralnej w Województwie Opolskim i kwestie uczestnictwa osób starszych w życiu województwa, następnie Bożena Borowiec, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Woj. Śląskiego, która zaprezentowała przykłady dobrych praktyk rozwiązań na rzecz seniorów w gminach w 2015 roku, kolejno mł. insp. Krzysztof Kazek, Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka, którego wystąpienie cieszyło się największym zainteresowaniem. Przedstawił on projekt „pudełko życia” będący prostym sposobem na poprawę bezpieczeństwa seniorów.

Po serii popołudniowych prezentacji nastąpiło wręczenie certyfikatów „Gminy Przyjazne Seniorom”. W tym roku trzyletnie certyfikaty otrzymały gminy Trzebinia i Stare Babice, certyfikat na rok przyznano Bolesławcowi i Siemianowicom Śląskim, zaś wyróżnienia otrzymały Dębica, Żary, Jasło, Lubaczów, Czaplinek, Czeladź, Błonie, Świdnica, Dąbie, Ostrów Wielkopolski i Stepnica.

    Ostatni blok, „O tym się nie mówi”, podjął ważną dyskusję, w której udział wzięli Jolanta Kwaśniewska, z ramienia Fundacji „Porozumienie bez Barier”, Katarzyna Kulik-Cała, koordynatorka wolontariatu w Ośrodku Pomocy Społecznej Urzędu Dzielnicy Warszawa-Bielany, Halina Pisarek, wolontariuszka-seniorka Fundacji Park Śląski, a także dr Paweł Kubicki, ze Szkoły Głównej Handlowej.

W trakcie debaty wyświetlono także film prezentujący projekt „Kącik babci i dziadka”, realizowany w domach pomocy społecznej przez Fundację Jolanty Kwaśniewskiej, „Porozumienie bez Barier”.

Pod koniec dnia odbyły się jeszcze dwa wykłady. Pierwszy dotyczył zaciągania kredytów, a drugi poruszał zagadnienia mikrobiologii.

Z ramienia Domu Polski Południowej w Brukseli w V Kongresie „Obywatel Senior” uczestniczyły: Renata Jasiołek (Woj. Małopolskie) oraz Karolina Dutkiewicz-Garcia i Agnieszka Saternus (Woj. Śląskie).

 

Źródło: BRWŚ

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie


Tematy aktualności: wszystkiez Brukseliz regionu

Wrzesień 2017
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
       
 
Prezydencja maltańska w Radzie Unii Europejskie
Dom Polski Południowej w Brukseli
RPK Politechnika Śląska
Silesia Fast Forward
streszczenie prawodawstwa UE
Śląskie Pozytywna Energia
Invest in Silesia
Cyfrowy System Informacji Turystycznej
Śląskie Centrum Obsługi Inwestora

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli
Rue du Luxembourg, 3, 3rd floor, 1000 Bruksela e-mail: brws.bruksela@silesia-region.pl