Zdjęcie
30-05-2016

„Złączeni w różnorodności”

Promocja Województwa Śląskiego na Dniu Otwartych Drzwi Instytucji UE w Brukseli

W sobotę 28 maja 2016 r. Instytucje Europejskie otworzyły swoje drzwi dla szerokiej publiczności. Była to wyjątkowa okazja dla wszystkich zainteresowanych funkcjonowaniem instytucji i historią Unii Europejskiej na pogłębienie wiedzy, a także na zabawę w gronie najbliższych, jako że czekały na odwiedzających liczne atrakcje. Tegoroczna edycja Dnia Otwartych Drzwi („Open Doors Day of the European Institutions") odbyła się pod hasłem „Złączeni w różnorodności", które doskonale oddaje charakter wielokulturowej Europy, tygla narodów, języków, religii i poglądów politycznych. Owa różnorodność przekłada się na mnogą tożsamość odzwierciedloną w wartościach europejskich stanowiących podstawę działania Instytucji Europejskich. Wśród instytucji, które zaangażowały się w Dzień Otwartych Drzwi, znalazły się: Parlament Europejski, Rada Europejska, Rada Unii Europejskiej, Komisja Europejska, Europejska Służba Działań Zewnętrznych, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny oraz Komitet Regionów. Instytucje przygotowały dla zwiedzających różnorodne wydarzenia artystyczne, koncerty, debaty, pokaz filmu, prezentacje nt. swoich działań i kompetencji, gry i zabawy z nagrodami, zwiedzanie z przewodnikiem, a także rozmowy ze specjalistami z zakresu polityki europejskiej.

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli dołączyło do obchodów Dnia Otwartych Drzwi w Komitecie Regionów w Brukseli, wystawiając pośród 37 miast i regionów partnerskich z 15 państw członkowskich EU swoje interaktywne stoisko promujące liczne walory turystyczne, społeczno-ekonomiczne i kulturalne Województwa Śląskiego. Występowało we współpracy z przedstawicielami Województw Małopolskiego i Opolskiego, w ramach Domu Polski Południowej. Różnorodność kulturowa i terytorialna regionów i miast Europy była głównym motywem programu Europejskiego Komitetu Regionów. Zwiedzający mogli obejrzeć siedzibę zgromadzenia UE skupiającego przedstawicieli samorządów regionalnych i lokalnych, a także dać się zaskoczyć atrakcjami przygotowanymi przez animatorów i prezentujące się regiony.

 

Atrakcje proponowane przez Biuro Regionalne Województwa Śląskiego obejmowały m.in. układanie puzzli z zabytkami i atrakcjami regionu na czas, dla najmłodszych wyścigi z układania puzzli nawiązujących do postaci z polskich bajek realizowanych przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, prezentacje na temat historii regionu oraz ważnych postaci z nimi związanych, jak również wyświetlanie filmu przedstawiającego trzy województwa: Śląskie, Opolskie i Małopolskie. Największym zainteresowaniem i popularnością cieszyły się wyścigi układania puzzli i quiz z wiedzy o Małopolsce. Oprócz aktywnego udziału w wymienionych grach i zabawach, zwiedzający żywo reagowali na animacje i prezentacje dotyczące Śląska, zadając liczne pytania i dzieląc się swoimi wrażeniami z podróży już odbytych do południowej części Polski lub też planów związanych z odwiedzeniem tych terenów. Przedstawienie najważniejszych obiektów i terenów Województwa Śląskiego urozmaicano anegdotami z historii regionu oraz barwnymi folderami i mapami turystycznymi, które zwiedzający mogli zabrać ze sobą. Z ramienia BRWŚ w wydarzeniu brały udział Natalia Matyba i Zuzanna Momatiuk (stażysta).


 

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie


Tematy aktualności: wszystkiez Brukseliz regionu

Wrzesień 2017
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
       
 
Prezydencja maltańska w Radzie Unii Europejskie
Dom Polski Południowej w Brukseli
RPK Politechnika Śląska
Silesia Fast Forward
streszczenie prawodawstwa UE
Śląskie Pozytywna Energia
Invest in Silesia
Cyfrowy System Informacji Turystycznej
Śląskie Centrum Obsługi Inwestora

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli
Rue du Luxembourg, 3, 3rd floor, 1000 Bruksela e-mail: brws.bruksela@silesia-region.pl