Województwo Śląskie

Aktualności

Nominowani do Nagród Teatralnych Złote Maski w województwie śląskim za rok 2017

Laureatów poznamy 26 marca br.


Kategoria PRZEDSTAWIENIE ROKU

  • „Król Maciuś Pierwszy” na motywach powieści Janusza Korczaka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Teatrze Lalek Banialuka im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej,
  • „Romeo i Julia” Charlesa Gounoda w inscenizacji Michała Znanieckiego w Operze Śląskiej w Bytomiu,
  • „Terror” Ferdinanda von Schiracha w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach,

Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW

  • „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego w Teatrze Miejskim w Gliwicach,
  • „Król Maciuś Pierwszy” na motywach powieści Janusza Korczaka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Teatrze Lalek Banialuka im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej,
  • „Pamięć Rutki” Michała Kmiecika w reżyserii Justyny Łagowskiej w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie,

Kategoria AKTORSTWO – ROLA KOBIECA

  • Anita Jańcia za rolę Wandy Rutkiewicz w spektaklu „Wanda” Wiesławy Sujkowskiej w reżyserii Marii Sadowskiej i Joanny Grabowieckiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej,
  • Ewa Kutynia za role w spektaklu „Conrad” Ingmara Villqista w reżyserii autora w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach,
  • Marta Marzęcka-Wiśniewska za rolę Evelyn w spektaklu „Jabłko” Verna Thiessena w reżyserii Artura Barcisia w Teatrze Żelaznym w Katowicach,

Kategoria AKTORSTWO – ROLA MĘSKA

  • Bartłomiej Błaszczyński za role w spektaklu „Słowo o Jakóbie Szeli” Brunona Jasieńskiego w reżyserii Michała Kmiecika, za rolę Ostapa Bendera w spektaklu „Dwanaście krzeseł” Ilii Ilfa i Jewgienija Pietrowa w reżyserii Nikołaja Kolady oraz za rolę Hansa Bieglera w spektaklu „Terror” Ferdinanda von Schiracha w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach,
  • Bartosz Budny, Michał Karczewski i Rafał Pietrzak za role w spektaklu „Rokcy Babloa” Teatru Alatyr; spektakl wyprodukował Teatr Rozrywki w Chorzowie - nagroda dla laureata 7. Edycji Obserwatorium Artystycznego Entree,
  • Mateusz Znaniecki za rolę Hipolita Worobjaninowa w spektaklu „Dwanaście krzeseł” Ilii Ilfa i Jewgienija Pietrowa w reżyserii Nikołaja Kolady oraz za rolę w spektaklu „Korfanty. Hotel Brześć i inne piosenki” autorstwa i w reżyserii Przemysława Wojcieszka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach,

Kategoria ROLA W TEATRACH LALKOWYCH

  • Mateusz Barta za rolę w spektaklu „Król Maciuś Pierwszy” na motywach powieści Janusza Korczaka w reżyserii Konrada Dworakowskiego oraz za rolę w spektaklu „Buratino” na motywach „Złotego kluczyka” Aleksego Tołstoja w reżyserii Mariana Pecko w Teatrze Lalek Banialuka im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej,
  • Dawid Kobiela za rolę Jędrka w spektaklu „Babcia na jabłoni” Miry Lobe w reżyserii Arkadiusza Klucznika w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach,
  • Włodzimierz Pohl za rolę w spektaklu „Smacznego, proszę Wilka!” autorstwa i w reżyserii Marty Guśniowskiej w Teatrze Lalek Banialuka im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej,

Kategoria AKTORSTWO - ROLA WOKALNO-AKTORSKA

  • Andrzej Lampert za rolę Romea w spektaklu operowym „Romeo i Julia” Charlesa Gounoda w inscenizacji Michała Znanieckiego w Operze Śląskiej w Bytomiu,
  • Ewa Majcherczyk za rolę Julii w spektaklu operowym „Romeo i Julia” Charlesa Gounoda w inscenizacji Michała Znanieckiego w Operze Śląskiej w Bytomiu,
  • Maria Meyer za rolę Normy Desmond w spektaklu „Bulwar Zachodzącego Słońca” Andrew Lloyda Webbera, Dona Blacka i Christophera Hamptona w reżyserii Michała Znanieckiego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie,

Kategoria REŻYSERIA

  • Artur Barciś za reżyserię spektaklu „Jabłko” Verna Thiessena w Teatrze Żelaznym w Katowicach,
  • Robert Talarczyk za reżyserię spektaklu „Terror” Ferdinanda von Schiracha w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach,
  • Michał Znaniecki za reżyserię spektaklu operowego „Romeo i Julia” Charlesa Gounoda w Operze Śląskiej w Bytomiu, a także za reżyserię spektaklu „Bulwar Zachodzącego Słońca” Andrew Lloyda Webbera, Dona Blacka i Christophera Hamptona w Teatrze Rozrywki w Chorzowie,

Kategoria SCENOGRAFIA

  • Ilona Binarsch za scenografię do spektaklu „Wanda” Wiesławy Sujkowskiej w reżyserii Marii Sadowskiej i Joanny Grabowieckiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej,
  • Luigi Scoglio za scenografię do spektaklu operowego „Romeo i Julia” Charlesa Gounoda w Operze Śląskiej w Bytomiu, a także za scenografię do spektaklu „Bulwar Zachodzącego Słońca” Andrew Lloyda Webbera, Dona Blacka i Christophera Hamptona w Teatrze Rozrywki w Chorzowie,
  • Anna Tomczyńska i Nikołaj Kolada za scenografię do spektaklu „Dwanaście krzeseł” Ilii Ilfa i Jewgienija Pietrowa w reżyserii Nikołaja Kolady w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach,

Kategoria NAGRODA SPECJALNA

  • Marcin Herich za reżyserię spektaklu „Próby do Leara” oraz za osiągnięcia artystyczne Teatru A Part i Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part,
  • Jakub Lewandowski za choreografię do spektaklu „Dwanaście krzeseł” Ilii Ilfa i Jewgienija Pietrowa w reżyserii Nikołaja Kolady w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach,
  • Teatr Żelazny w Katowicach za działalność artystyczną, ze szczególnym uwzględnieniem spektaklu „Jabłko” Verna Thiessena.

W obecnej – 50 edycji do Złotej Maski kandydują przedstawienia premierowe zrealizowane w teatrach województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 roku.

Przedstawienia oceniane były w bieżącej edycji w dziewięciu kategoriach. Nagroda za przedstawienie roku oraz przedstawienie roku dla dzieci ma charakter honorowy. W pozostałych kategoriach nagrody mają charakter pieniężny i wynoszą 4 tys. zł każda. Złote Maski fundowane są z budżetu Województwa Śląskiego.

Nazwiska laureatów poznamy na uroczystości organizowanej wspólnie z Województwem Opolskim, które także przyznaje Złote Maski wg własnego regulaminu. Gala wręczenia nagród odbędzie się 26 marca 2018 r. o godz. 17.00 w Operze Śląskiej w Bytomiu.




Zobacz również

więcej w kategorii: kultura

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie